Image

Pranie odzieży i tekstyliów

Podstawową działalnością Supry jest czyszczenie odzieży i innych wyrobów włókienniczych, które ulegają rozmaitym zanieczyszczeniom wskutek codziennej eksploatacji. Powierzoną nam przez Klientów odzież staramy się traktować szczególnie delikatnie. Ubrania przed praniem są zapierane poprzez nałożenie specjalnych odczynników w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia organiczne (np. kołnierz). Następnie wywinięte zostają na lewą stronę w celu zminimalizowania oddziaływania mechanicznego. Należy jednak pamiętać, że każde pranie wpływa na zmniejszenie się wytrzymałości materiału. W naszych pralkach stosujemy specjalne, delikatne detergenty aby chronić kolory tkanin, z których wykonane są ubrania.

Wykorzystujemy kilka dostępnych na rynku technologii. Podstawowe metody stosowane w pralnictwie to pranie wodne i czyszczenie chemiczne.

1. PRANIE WODNE
Pranie wodne to najbardziej ekologiczny sposób czyszczenia tekstyliów. WODA to najskuteczniejszy sposób usuwania zabrudzeń organicznych, czyli naturalnych: pot, roślinność, ziemia, kawa, wino etc. Każdy rodzaj powierzonych nam tekstyliów staramy się prać w wodzie. Choć łatwiej, krócej i bezpieczniej bywa stosować inny rozpuszczalnik to nic nie zastąpi wody. Jest oczywiście szereg włókien, których nie można poddać działaniu wody, uległyby bowiem trwałemu zniekształceniu.

2. CZYSZCZENIE CHEMICZNE (SUCHE PRANIE)
W takim przypadku konieczne jest pranie w innym rozpuszczalniku, nie zawierającym wody. Najczęściej stosowany jest CZTEROCHLOROETYLEN (PER) - rozpuszczalnik chlorowany o bardzo wysokiej sile czyszczącej. Małe napięcie powierzchniowe wzmaga penetrację włókien, pozwalając na usunięcie większości plam o charakterze organicznym. Niezastąpiony również w czyszczeniu mocnych zabrudzeń o charakterze nieorganicznym.

W ostatnim dziesięcioleciu wskutek potrzeb stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań na rynku pralniczym wdrażane są alternatywne dla czterochloroetylenu rozpuszczalniki. Jednym z nich jest HYDROCARBON – związek wodoru i węgla. Charakteryzuje się znacznie łagodniejszym oddziaływaniem na tkaniny, bardziej zbliżonym do wody. Stosujemy go zwłaszcza do delikatnej, wysokiej jakości odzieży (wełna, jedwab) a nawet skór i futer.

3. PRASOWANIE
Ostatni etap przywracania odzieży właściwego wyglądu i funkcjonalności. Chcemy podkreślić, że w Suprze jest wykonywane wyłącznie ręcznie. Obecnie coraz rzadziej spotykane, w dużych zakładach pralniczych realizowane jest maszynowo, na manekinach. Skutkuje to znacznie szybszym zużyciem tkaniny, co skutkuje krótszą żywotnością odzieży. Prasowanie ma największe znaczenie dla ostatecznego wyglądu odzieży wizytowej - garniturów, koszul etc.
©2024 Pralnia Supra. Pranie, prasowanie, szycie.

Search