Image

Maglowanie

Roztocza i detergenty czyli czy warto maglować pościel?

Maglowanie pościeli to nic innego jak jej prasowanie, czyli poddawanie naciskowi i maksymalnie wysokiej temperaturze. Magiel jest skuteczniejszy niż ręczne prasowanie żelazkiem, ponadto pozwala zaoszczędzić czas żmudnej pracy ręcznej.

Pościel, która stanowi nasze najbliższe otoczenie podczas snu może powodować reakcje alergiczne. Czyli swędzenie a nawet wysypki skórne, katar, kichanie, kaszel, ucisk klatki piersiowej, tudzież zaczerwienienie i łzawienie oczu. Przyczyną bywają roztocza a właściwie ich odchody. Dla tych mikroskopijnych pajęczaków nasza pościel jest niestety najkorzystniejszym środowiskiem naturalnym. Im rzadziej wymieniamy i pierzemy poszwy i prześcieradło, jak również kołdrę i poduszki tym lepsze warunki do rozwoju mają roztocza. Aby wyobrazić sobie ilości roztoczy i ich, oraz naszych pozostałości warto wiedzieć, że waga kołdry lub poduszki po roku użytkowania może wzrosnąć o ok. 10% ze względu na nagromadzenie roztoczy z odchodami, jak również naszego złuszczonego naskórka i innych organicznych zanieczyszczeń.

Częsta wymiana i pranie pościeli co tydzień jest oczywiste. Uważa się, że pranie likwiduje roztocza już w temperaturze 60º C, jednakowoż jeśli producent tego nie zakazuje pierzemy pościel w 70-90º C. Maglowanie pościeli w temperaturze 80-180 º C jest jednakowoż najskuteczniejszą formą jej dezynfekcji.

Drugim powodem negatywnego oddziaływania pościeli na nasz organizm mogą być detergenty, używane podczas prania. Często są przyczyną alergii, zwłaszcza u dzieci. Dlatego ważne jest stosowanie możliwie najlepszej jakości środków, używanych do prania, oraz płukania. Spośród chemii, przeznaczonej do użytku domowego zwykle jej jakość wzrasta wraz z ceną. Podobnie jest z detergentami przemysłowymi. Dlatego niska cena usługi prania musi być pochodną niższych kosztów. Koszty generują środki chemiczne, nośniki energii (temperatura prania i maglowania), oraz wody (pranie i płukanie). Likwidację pozostałości po detergentach może zapewnić prasowanie w wysokiej temperaturze, czyli maglowanie pościeli. Jest to przecież nic innego jak jej dezynfekcja.

Ponadto wymaglowaną pościel łatwiej przechowywać. Maglowanie wydłuża również trwałość użytkowanej pościeli.
©2024 Pralnia Supra. Pranie, prasowanie, szycie.

Search